ECO-WĘZA
Agnieszka Wolska

95-082 Chechło Pierwsze

ul. Kasprowicza 18


Tel.  606 45 16 97MIÓD PITNY


Tradycja wyrobu miodów pitnych jest równie stara jak produkcja win gronowych. Szczególnie na ziemiach polskich wyrób miodu pitnego był bardzo popularny. Sztuka warzenia miodu podupadła w okresie zaborów, kiedy to każdy z zaborców promował swój napój narodowy. W efekcie w późniejszym okresie import win gronowych oraz większa dostępność wódek pochodzących z coraz liczniejszych gorzelni spowodowały spadek zarówno produkcji jak i spożycia miodu.


Okazjonalnie wytwarzamy miód pitny – trójniak i czwórniak. Nasze miody powstają w sposób naturalny, w wyniku procesu fermentacji, są niepasteryzowane, bez żadnych dolewek mocniejszych trunków. Jedynymi dodatkami są owoce, które w postaci owocowej brzeczki dolewamy do miodu. Nadają mu wówczas swoisty, niepowtarzalny smak. Osad, występujący na dnie butelek w nieznacznej ilości to wytrącone z miodu drobinki. Osad powstaje w sposób naturalny i nie jest oznaką wady czy niedopatrzenia.

Nasze miody są niesycone, otrzymywane przez rozpuszczenie miodu w zimnej wodzie. Stosuje się do ich wyrobu surowce bardzo dobrej jakości – miody o silnym aromacie. Pitny miód niesycony charakteryzuje się przyjemnym delikatnym bukietem, a zaprawiony sokiem z owoców daje napój przewyższający smakiem najbardziej cenione wina gronowe.


Miody niesycone są znacznie lepsze i aromatyczniejsze od tych syconych (warzonych). Podczas gotowania bowiem delikatny aromat kwiatów ulatnia się bezpowrotnie, część cukru zamienia się w karmel o gorzkawym i ostrym smaku. Miód gotowany zawsze jest ciemno zabarwiony, podczas gdy miody niesycone są jasne.


Miód pitny powstaje w wyniku fermentacji alkoholowej brzeczki miodowej, to znaczy rozcieńczonego miodu pszczelego. Przez zastosowanie różnych dodatków można uzyskać miody owocowe, ziołowe, chmielowe, korzenne i korzenno-ziołowe. Zależnie od stopnia rozcieńczenia miodu rozróżniamy półtoraki (1 kg miodu i 1 l wody), dwójniaki (1 kg miodu i 1 l wody), trójniaki (1 kg miodu i 2 l wody), czwórniaki (1 kg miodu i 3 l wody) i piętaki (1 kg miodu i 4 l wody).Te dwa pierwsze wymagają od 8 do 10 lat leżakowania, dlatego zwane są miodami królewskimi.


(c) deltooss@gmail.com