ECO-WĘZA
Agnieszka Wolska

95-082 Chechło Pierwsze

ul. Kasprowicza 18


Tel.  606 45 16 97WĘZA


Węza pszczela to arkusz wosku z wytłoczonymi w nim zarysami komórek pszczelego plastra. Z osadzonej w drewnianych ramkach węzy pszczoły tworzą miodowy plaster. Dzięki niej nie muszą tracić cennego czasu na budowę woskowego domu od podstaw, szybciej więc zaczynają pracę na kwiatach, a u pszczelarza szybciej pojawia się złocisty aromatyczny i słodki płyn, czyli miód.

Niezwykle istotną rzeczą nie tylko dla wydajności pszczół ale także ich kondycji jest jakość węzy, którą wkłada się do ula. Często zdarza się, że z pośpiechu lub nieprzykładający do tego uwagi pszczelarze wkładają do uli zanieczyszczoną węzę. Węza taka zawierająca larwy głównie zgnilca czy kiślicy zakaża pszczoły powodując często osłabienie roju lub ginięcie całych rodzin. Także wosk z plastrów pozostałych po leczeniu pszczół przeciwko warrozie nie powinien być już ponownie wykorzystany do produkcji nowej węzy. Prawidłowa gospodarka węzą i jej częsta wymiana gwarantuje utrzymywanie pasieki w lepszej kondycji i znacznie lepsze i wyższe zbiory miodu. Nie wolno lekceważyć jakości używanej węzy. Pamiętajcie, że rodniki zgnilca w węzie mogą spokojnie przetrwać nawet 30 lat!


Coraz trudniej zdobyć na rynku dobry wosk. Dlatego tak ważne jest aby pszczelarze odzyskiwali go z własnych pasiek. Spotkaliśmy już też takich, którzy... wyrzucają susz z ramek razem z woskiem lub palą go jako produkt im niepotrzebny! Przerażające. Potem chodzą i szukają dobrej węzy, oczywiście z naturalnego wosku. Pozyskujcie wosk, to naprawdę nie wymaga dużo pracy!


Naszą węzę produkujemy z naturalnego wosku własnego bez żadnych domieszek i „ulepszaczy”.

                     

Wosk poddajemy badaniu w Instytucie Weterynarii w Puławach uzyskując potwierdzenie, iż jest on wolny od larw zgnilca. Badanie takie wykonujemy okresowo by mieć pewność, iż oferowana przez nas węza jest jak najlepszej jakości. Węzę dostosujemy do rozmiarów ramek (typów uli), które posiada pszczelarz oraz do preferowanej grubości


Wosk na węzę przez nas produkowaną poddawany jest dwukrotnemu procesowi dezynfekcji termicznej oraz filtracji. Węzę produkujemy na specjalnie dla nas zbudowanej maszynie, którą nadal ulepszamy dla osiągnięcia jak najlepszej jakości produkowanej węzy. Ideałem, do którego będziemy dążyć poprzez prace badawcze będzie uzyskanie wosku jak najbardziej zbliżonego do naturalnego (czyli pozbawionego wszelkich zanieczyszczeń o kolorze jasnym półprzezroczystym). Czasem, na skutek utleniania - zwłaszcza, jeśli węza sezonuje przez okres zimowy - na wosku widoczny jest siwy nalot lub różne przebarwienia. Czasami też w procesie produkcji powstają ciemniejsze smugi (obecność propolisu) lub jaśniejsze białawe miejsca (walce mocniej sprasowały nachodzący na siebie wosk). Wszystkie te objawy są całkowicie naturalne i mimo, że nie wyglądają zachęcająco nie dyskredytują w żadnym razie węzy. Wosk, jako substancja naturalna i często nieprzewidywalna w procesie produkcji węzy nie jest przez nas poddawany jakimkolwiek zabiegom chemicznym. Gwarantujemy zatem, że nie zaszkodzi pszczołom, mimo, iż czasem nie wygląda jak żółciutka, błyszcząca węza z "wosku", którą można kupić w wielu sklepach pszczelarskich.
W sprzedaży polecamy węzę:


220 x 400 mm /warszawska zwykła/

275 x 400 mm /warszawska poszerzana/

235 x 330 mm /wielkopolska/

265 x 414 mm /dadanta/


Na życzenie wykonamy każdy inny wymiar węzy.


Obecnie polecamy węzę na wymianę za wosk w cenie 25 zł (dopłata do 1 kg) lub bez dopłaty w stosunku 2:1 (2 kg wosku za kg węzy).

   

Na zamówienie ramki z wtopioną węzą (cena gotowych ramek osobno)


Zobacz foto
Nie istnieje nic takiego jak certyfikat jakości, którym chwali się np. jeden z dużych producentów sprzętu pszczelarskiego i węzy. Węza może spełniać jedynie wytyczne Polskiej Normy ale jej badanie pod względem jakości należy przeprowadzać cyklicznie, gdyż wynik nie jest ustalony raz na zawsze.


Na plastrze wyróżniamy dwa typy komórek: mniejsze pszczele i większe – trutowe. Komórki te różnią się wymiarami w zależności od podgatunku pszczół. I tak u europejskich podgatunków pszczoły miodnej średnica komórek pszczelich wynosi 5,2-5,4 mm /5,38 mm dla Polski/, a trutowych 6,2-6,4 mm. Wymiary komórek ulegają zmianie nie tylko w zależności od rasy, ale również są wywołane zmianami sezonowymi w rodzinie pszczelej budującej mniejsze lub większe komórki w różnych okresach. Wielkość komórek zależy także od wieku rodziny. Dlaczego komórki mają kształt sześcioboku? Gdyż mają najmniejszy obwód, a zatem w budowie są bardziej ekonomiczne. Na budowę komórek sześciokątnych, przy zachowaniu takiej samej pojemności, robotnice zużywają najmniej materiału. A zatem sześciokątna konstrukcja pozwala na maksymalną oszczędność materiału, jakim jest wosk i zajmuje najmniejszą przestrzeń przy największej objętości, przez co zapewnia także najlepsze wykorzystanie ciepła. Taka konstrukcja plastra oprócz optymalnego wykorzystania przestrzeni (ściana każdej z komórek jest jednocześnie ścianą kolejnej, nie ma wolnych „bezproduktywnych” miejsc) zapewnia także dużą jego wytrzymałość mechaniczną, gdyż 1 dm2 świeżej woszczyny ważący 8 g wytrzymuje obciążenie ponad 300 g miodu. W taką oto mądrość wyposażyła natura maleńkie owady.


Wosk pszczeli (łac. Cera flava), zwany również żółtym jest substancją wydzielaną przez pszczoły, która służy im do budowania plastrów w ulu. W temperaturze pokojowej jest ciałem stałym. Topi się przy 65-72°C (w zależności od składu), a jego gęstość to 0,954 - 0,969 g/cm3. Wosk produkowany jest przez gruczoły woskowe znajdujące się na spodniej części odwłoka pszczoły robotnicy. Wydzielina ta po wypłynięciu z kanalików wyprowadzających gruczołów zastyga na powierzchni oskórka pszczoły w postaci białych łuseczek, które pszczoły używają do budowy plastrów. Produkcja wosku zależy od jej wieku. Największa jest w trzecim tygodniu życia pszczoły.


Wosk pszczeli to mieszanina kwasów organicznych, hydrokwasów, alkoholi jednohydroksylowych i dwuhydroksylowych, estrów i węglowodorów. W zależności od uwarunkowań genetycznych rodziny pszczelej oraz czynników środowiskowych (pożytków) skład może się nieco zmieniać. W wosku występują między innymi kwas palimitynowy, cerotynowy, melisowy, cerylowy, mirycylowy oraz estry kwasu octowego i walerianowego – to wszystko składa się na wosk.


Barwa - wydzielony na powierzchni odwłoka pszczoły ma barwę białawą i jest nieco przezroczysty. Ciemniejsze zabarwienie wosku plastra spowodowane jest między innymi domieszką kitu pszczelego. W miarę upływu czasu wosk w plastrze zmienia barwę na ciemno żółtą a nawet ciemnobrązową. Niekiedy wosk występuje w różnych odcieniach pomarańczowym, zielonym, oliwkowym.


Wosk pszczeli w lecznictwie - wosk posiada zdolności lecznicze, dzięki karotenoidom i nienasyconym kwasom tłuszczowym. Za pomocą wosku pszczelego leczy się schorzenia skóry, zakażone rany, stany zapalne górnych dróg oddechowych. Znane jest również przeciwalergiczne działanie wosku pszczelego. Żucie plastra miodowego wzmacnia dziąsła i zęby, co jest pomocne w leczeniu paradontozy. Wosk znalazł zastosowanie w leczeniu kataru siennego, szeregu chorób skóry, wrzodów, czyraków, skaleczeń, ran, artretyzmu, dny, schorzeń reumatycznych, również jako środek ochronny skóry. Wosk powszechnie stosuje się w kosmetyce jako składnik kremów i maści.(c) deltooss@gmail.com